Neli lihtsat nippi, kuidas jaanidel tervist kahjustamise asemel hoopis kasu teha
Jaanipäev on küll oodatud päev, kuid kuskil kuklas on alati pisut ärevust. Kuidas teha sellel aastal nii, et pärast söömaaega poleks raske olla ning lisakilod külge ei hakkaks. Reztart toitumisnõustaja Teele Teder jagab nippe, mida jälgides saab jaanipäeva hea enesetunde ja energiaga veeta.
Söel ja söel on vahe
Seoses grillimisega levib üks tervistkahjustav müüt. Nimelt, et söestunud liha söömine on tervisele sama hea kui apteegist ostetud söetablett. Tegemist on siiski kahe väga erineva asjaga. Söetabletis on aktiivsüsi, mis aitab väljutada kehast mürke ning leevendab seedimisprobleeme. Söetabletis olev aktiivsüsi seob endaga seedetraktist kahjulikke aineid ja seeläbi aitab neid organismist väljutada. Kui aga grillimisel on lihatükil mõni piirkond söestunud, tuleks see osa kindlasti välja lõigata ning ära visata. Söömiseks see kindlasti ei kõlba. Liha ja kala kõrbemisel võivad tekkida tervisele ohtlikud kantserogeensed ja mutageensed ühendid: polüaromaatsed süsivesinikud (PAH) ning heterotsüklilised amiinid (HCA). Seega kasu eesmärgil teete sellist liha või kala süües endale hoopis kahju. PAH-id tekivad toidu grillimisel kuumusallikale tilkuva rasva kaasabil. HCA-d aga kõrgetel temperatuuridel (üle 150°C) aminohapete, süsivesinike ja kreatiini omavahelise reaktsiooni tulemusena.
Natuke kapsast, valku ja granaatõuna
Sel perioodil tuleb pöörata tähelepanu ka oma maksale ning võimaluse korral teda sobivaga toetada. Üks maksa alafunktsiooni peamiseks põhjuseks on liiga suured toidukogused. Seepärast on jaanipäev üks raskemaid aegu maksa jaoks. Õnneks on olemas toite, mis aitavad maksa edukalt toetada. Kuigi Eestis peetakse artišokki peamiselt lihtsalt suupisteks, mida snäkilauale oliivide kõrvale panna, siis tegemist väga kasuliku toiduga, mis võiks olla regulaarselt menüüs. Artišokk aitab toetada maksa ja sapipõit ning parandada seedimist. Maksale meeldivad ka kõikvõimalikud kapsalised, sest neis leidub indool-3-karbinooli. See toitaine parandab maksa aktiivsust. Granaatõun on üks looduse imesid. Selles sisalduv alfalipoehape toetab maksatööd ning võib kaitsta isegi mittealkohoolse maksarasvumise eest. Kindlasti on vaja ka mõõdukas koguses valku, sest N-atsetüültsüsteiin on ühend, mida leidub valgurikastes toitudes (enamasti loomsetes toiduainetes). N-atsetüültsüsteiin aitab kaasa olulise antioksüdandi glutatiooni tootmisele, mis on samuti optimaalseks keha puhastumise toimimiseks oluline. N-atsetüültsüsteiin aitab kaitsta ka maksa erinevate kemikaalide eest.
Jook või söök
Kindlasti ei tasu pidusöögi ega ka muude toidukordade kõrvale liiga palju vedelikke tarbida, sest see lahjendab maomahlu ning muudab lõppkokkuvõttes seedeprotsessi aeglasemaks ning raskemaks. Joo söögi ajal vaid vajadusel ning võimaluse korral naudi jooke toidukordadest eraldi. See aitab vältida raskustunnet, mis paljusid peale söögikorda tabab.
Jalutuskäik peale sööki
Erinevad uuringud tõestavad, et kerge intensiivsusega jalutuskäik peale söögikorda aitab kiirendada ainevahetust. Seega on sõnajalaõie otsimine või külajaanitulele jalutamine üks parimaid asju mida sel õhtul oma tervise heaks teha saad. Kui jood 30 minutit enne jalutuskäiku ära ka tassikese kohvi, suurendad rasvade põletamiste võimalust. Ja sel õhtul lükkub magamaminekuaeg ju niikuinii edasi. Naudi üht aasta valgemat ööd!
Loomulikult saad kergema enesetunde ja raskustunde vältimiseks kasutada ka Reztart joogisegusid ning batoone. Need aitavad vältida ülesöömist, hoida veresuhkru stabiilsust ning varustavad sind igapäevaselt vajalike vitamiinide ja mineraalainetega. Meie toodete kasulikkusest loe lähemalt SIIT!