Valk ja rõõmus meel on omavahel otseses seoses
Nii äkitselt lõppenud suvi ja maailmas toimuvad sündmused võivad vaimsele tervisele ja rõõmsale meelele päris laastavalt mõjuda. Kui tunned samuti ärevust, kurvameelsust ja tüdimust, siis on paras aeg vaadata üle oma valgutarbimine. Kas saad ikka piisavalt ja kvaliteetset valku?
Tekst: Teele Teder, toitumisnõustaja
Valgu ehk aminohapete puudus toidus võib vaimset tervist silmas pidades põhjustada depressiooni, motivatsioonipuudust, võimetust lõdvestuda, halba mälu, kurvameelsust, tüdimust ja keskendumisraskusi.
Aminohapet trüptofaani (üks 20-st asendamatust aminohappest) peetakse tõhusaks antidepressandiks, see aitab organismil närvivahendusainet serotoniini ehk õnnehormooni toota.
Seda on suudetud tõestada ka mitmete uuringutega. Näiteks ühes, mis viidi läbi Suurbritannias 1997. aastal. Kui katsealustel eemaldati toidust trüptofaan, siis juba kaheksa tunni jooksul hakkas enamus neist end depressiivsemalt tundma. Kui nende teadmata trüptofaan toidule uuesti lisati, meeleolu paranes. Türosiin aga parandab nii vaimset kui füüsilist toimetulekut, aidates toota neerupealise hormoone adrenaliini ja kilpnäärmehormoone – näiteks andis türosiini manustamine sõduritele külma või intensiivse füüsilise pingutuse puhul tulemuseks nii vaimse kui füüsilise vastupidavuse paranemise.
Selline uuring viidi läbi Kanadas. Seega, osta muna, kala, liha, piima, või kombneeri omavahel kaun- ja teravilju. Kvaliteetse valgu leiad muidugi ka Reztart joogisegudest ning batoonidest.