Toitumisnõutaja Diana Mogiš murrab enamlevinud toidumüüte: kas õhtuti tohib süüa, kas töödeldud toidud on alati ebatervislikud?
Toitumine on üks enim arutletud ja samas ka enim valesti mõistetud teemasid tervise ja elustiili maailmas. Tänapäeval on info kättesaadavus suurem kui kunagi varem, kuid kahjuks tähendab see ka seda, et müüdid ja eksiarvamused levivad kiiresti. Toitumisnõustaja ja personaaltreener Diana Mogiš tutvustab lähemalt levinumaid toitumisalaseid väärarusaamu.
1. Süsivesikud teevad paksuks
Üks levinumaid eksiarvamusi on see, et kõik süsivesikud on kahjulikud ja nende vältimine on ainus tee kaalulanguseni. Tegelikkuses sõltub kõik süsivesikute kvaliteedist ja kogusest. Täisteratooted, köögiviljad, marjad ja kaunviljad on suurepärased süsivesikute allikad, mis annavad kehale vajaliku energia ning toetavad seedimist ja ainevahetust. Probleem tekib rafineeritud süsivesikutega nagu valge jahu ja suhkur, mis võivad tõesti kaalutõusule kaasa aidata, kui neid tarbitakse liigsetes kogustes.
2. Rasv on halb ja seda tuleks vältida!
Mitte kõik rasvad ei ole kahjulikud. Tegelikult on tervislikud rasvad (näiteks avokaados, pähklites, seemnetes ja oliiviõlis leiduvad monoküllastumata rasvad) kehale hädavajalikud, toetades aju tööd, hormoonide tasakaalu ja südame tervist. Transrasvade ja liigse töödeldud rasvade tarbimine on aga need, mida tuleks vältida.
3. Tervislik toitumine tähendab, et pead millestki loobuma
Paljud arvavad, et tervislik eluviis on täis piiranguid ja keelatud toite. Tegelikult tähendab see tasakaalu leidmist – nautida saab kõike, kuid mõõdukalt ja teadlikult. Näiteks kui soovid šokolaadi, vali kvaliteetne tume šokolaad ning naudi seda ilma süümepiinadeta.
4. Söö vähem ja kaal langeb
Kaloridefitsiit on küll kaalulangetamisel oluline, kuid äärmuslik kalorite piiramine võib viia ainevahetuse aeglustumiseni, lihasmassi kadumiseni ja energiataseme languseni. Pikemas perspektiivis võib see hoopis kehakaalu tõusu soodustada. Efektiivne kaalulangus tähendab nutikat toitumist, kus fookuses on toitainerikkad ja tasakaalustatud toidukorrad.
5. Detox-dieedid puhastavad keha toksiinidest
Keha on loodud end ise puhastama – seda teevad maks, neerud ja nahk iga päev ilma erilise “detox-kuurita”. Rohkelt vett, kiudainerikast toitu ja täisväärtuslikke toitaineid sisaldav toitumine toetab keha loomulikku puhastussüsteemi. Ekstreemsed mahladieedid ja paastud võivad aga hoopis põhjustada toitainete puudust ja lihasmassi kadu.
6. Õhtul süües lähed paksuks
Kaalu mõjutab kogu päeva kaloribilanss, mitte ainult see, millal sa sööd. Kui sööd oma päevase energiavajaduse piires, ei põhjusta hiline söömine automaatselt kaalu tõusmist. Oluline on pigem see, mida ja kui palju süüa – õhtune tervislik söök võib toetada taastumist ja paremat und.
7. Valku tuleb tarbida tohutult palju, et lihasmassi kasvatada
Kuigi valk on lihaskasvu ja taastumise jaoks hädavajalik, ei tähenda rohkem alati paremat. Keha kasutab ära teatud koguse valku ja liigne tarbimine ei muuda lihaste arengut oluliselt kiiremaks. Optimaalne valgu tarbimine sõltub individuaalsest aktiivsusest ja vajadustest, kuid oluline on ka süsivesikute ja rasvade tasakaal.
8. Töödeldud toidud on alati ebatervislikud
Töödeldud toidud võivad olla nii head kui halvad. Näiteks külmutatud köögiviljad, naturaalsed pähklivõid ja fermenteeritud toidud on töödeldud, kuid sisaldavad endiselt väärtuslikke toitaineid. Probleem tekib tugevalt töödeldud toodetega, mis sisaldavad palju lisatud suhkruid, soola ja kunstlikke lisaaineid.
Kaalu mõjutavad paljud tegurid – hormoonid, une kvaliteet, stress ja soolestiku tervis mängivad kõik suurt rolli. Kui stressitase on kõrge ja uni halb, võib kaalukaotus olla palju keerulisem ka siis, kui toitumine ja trenn on paigas.
Toitumise kohta levib palju väärarusaamu, mis võivad takistada tervislikke harjumusi ja mõistlikke valikuid. Selle asemel, et uskuda iga uut trendi või kiiret lahendust, tasub läheneda toitumisele tasakaalukalt ja teaduspõhiselt. Kui vajad selgust ja tuge oma teekonnal, siis ära pelga küsida nõu spetsialistidelt või tugineda usaldusväärsetele allikatele.